hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Павло Гай-Нижник

Державного відродження України Організація

ДЕРЖАВНОГО ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНИ ОРГАНІЗАЦІЯ (ОДВУ). Засн. 1931 у Нью-Йорку з ініціативи О.Сеника-Грибівського на основі відділів УВО у США. Головою обрано офіцера армії у відставці Г.Германа. Запроваджено форму за взірцем УСС часів 1-ї світ. війни. Для поширення впливу створ. Націоналіст. фонд, у складі якого Укр. Червоний (пізніше - Золотий) Хрест (допоміжна жін. орг-ція), Молоді укр. націоналісти і Чорномор. Січ. Пресові органи - місячники "Вісник ОДВУ" (1932-34), "Націоналіст" (1935-37), "Україна" (1939-41; усі - у Нью-Йорку) та "Самост. Україна" (Чикаго, від 1948). Одна зі сторін діяльності - фінансування захисту чл. ОУН на суд. процесах у Польщі. Станом на 1938 у складі ОДВУ було бл. 10 тис. чл. З поч. 2-ї світ. війни Федерал. бюро розслідувань США здійснило масштабну перевірку орг-ції. Причиною були низка публікацій щодо її діяльності, напр., у кн. "П'ята колона серед нас" Дж. Брит стверджував, що ОДВУ фінансована нацист. розвідувал. мережею Абвера і прагне контролювати усі великі укр. громад. орг-ції в США. Слідство розпочато у січні 1941 у справі Л.Мишуги (котрому інкримінували пронацист. агітацію та фінансування Гетьманців-державників союзу), завершене у травні 1944 з висновком про сумніви щодо інформаторів звинувачення. Після 2-ї світ. війни ОДВУ підтримувало ОУН(м). Голови - О.Неприцький-Грановський (1935-63), Б.-Т.Гнатюк (1964-70, 1974-80), Б.Шебунчак (від 1982).

Енциклопедія сучасної України

Опубліковано: Гай-Нижник П.П. Державного відродження України Організація (ОДВУ) // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.467.


 
БУЛАВА