Павло Гай-Нижник
«Блок Лазаренка»
«Блок Лазаренка»» – блок політичних партій, створений для участі у виборах до Верховної Ради України та місцевих органів влади 26 березня 2006 р. Гасло блоку: «Дорогою боротьби і правди».
До складу блоку увійшли: Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Громада» (рішення з’їзду партії від 10 листопада 2005 р.), Партія «Соціал-демократичний союз» (рішення з’їзду партії від 26 листопада 2005 р.; нині – Партія «Громадська сила»), Соціал-демократична партія України (рішення з’їзду партії від 12 листопада 2005 р.). З’їзди партій уповноважили першого заступника голови ВО «Громада» Ю.Філяка, голів партій СДС та СДПУ – відповідно, С.Пересунька та Ю.Буздугана – укласти угоду про утворення виборчого блоку вказаних політичних партій. Зазначена угода була підписана під час проведення міжпартійного з’їзду політичних партій-учасниць блоку (15 грудня 2005 р., м. Київ, готель «Турист»). У його роботі взяло участь 260 делегатів (від партії ВО «Громада» – 200 делегатів, від партій СДС та СДПУ – по 30 делегатів). На зібранні було затверджено передвиборчу програму блоку та список кан-дидатів у народні депутати України (127 осіб).
Першу п’ятірку кандидатів у депутати становили: П. та І. Лазаренки, лідери СДПУ і СДС Ю.Буздуган (№ 3) та С. Пересунько (№ 4), а також В.Шилова – тележурналіст із Дніпропетровщини.
Основними гаслами передвиборчої програми блоку стали 11 вимог: проведення відкритого судового процесу над Л.Кучмою та його «поплічниками»; справедлива оцінка 250 підприємств, «украдених» в українського народу, та розпродаж їх на відкритих аукціонних торгах; ліквідація усіх податкових навантажень на фонд заробітної плати та податку на додану вартість; встановлення податку на прибуток на рівні 10%; негайне запровадження дотації сільськогосподарським виробникам на рівні стандартів Європейського Союзу; зниження пенсійного віку для чоловіків на два, для жінок – на три роки; обрання, а не призначення керівників усіх рівнів – громад, районів, областей; ліквідація обов’язкової військової повинності і запровадження у Збройних силах України служби на основі контракту; реформування судової системи, запровадження механізму прямих виборів суддів населенням; надання обласним радам права використовувати у своєму регіоні нарівні з державною іншу, найбільш уживану мову; заборона показу телевізійної реклами під час трансляції фільмів, концертів, спортивних та розважальних програм.
За підсумками голосування блок не подолав 3-відсотковий бар’єр (посів 20-те місце з-поміж 45 учасників виборчих перегонів; набрав 76950 голосів виборців, тобто 0,3%). Найбільший відсоток голосів блок здобув у Дніпропетровській обл. (3,01%), у решті регіонів набрав не більше 0,2% голосів.
За підсумками місцевих виборів блок здобув 17 мандатів (11,6% голо-сів) у Дніпропетровській обласній раді.
У 2007 р. ЦВК України відмовила у реєстрації «Блокові Лазаренка» для участі у позачергових виборах до Верховної Ради України. У Постанові ЦВК від 13 серпня 2007 р. (№102) зазначалося, що угода про утворення виборчого блоку політичних партій на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 р. від 7 серпня 2007 р. між Політичною партією ВО «Громада» (за підписом першого заступника голови партії Ю.Філяка) та Партією «Соціал-демократичний союз» (за підписом голови партії С.Пересунька) не відповідає вимогам частини третьої ст.56 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Блок припинив своє існування.
Опубліковано: Гай-Нижник П.П. «Блок Лазаренка» // Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2012. – С.99–100.