hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Олена Рибій, Павло Гай-Нижник

Громадянська партія «ПОРА»

Громадянська партія «ПОРА»

Громадянська партія «ПОРА» (ГП «ПОРА») почала своє функціонування як Політична партія ПОРА 12 січня 2005 р., коли у м.Києві відбувся її Установчий з’їзд. Партія була створена групою активістів громадянського руху «ПОРА!». Зареєстрована Міністерством юстиції України 23 березня 2005 р. (реєстраційний номер 127-п.п.). Голови партії: В.Каськів (березень 2005 р. – літо 2006 р.), Є.Золотарьов (жовтень 2006 р. – березень 2007 р.), В.Каськів (березень – серпень 2007 р.), Я.Годунок (серпень – вересень 2007 р.), В.Каськів (з вересня 2007 р.). Місцезнаходження центральних статутних органів – м. Київ.

Утворилася як політична партія після офіційного припинення діяльнос-ті Громадянської кампанії «ПОРА» (діяла під час «помаранчевої револю-ції» у 2004 р.). Через проблеми з доведенням автентичності зібраних під-писів, необхідних для реєстрації, Міністерство юстиції України двічі від-мовляло партії ГП «ПОРА» у реєстрації. Крім того, частина активістів громадянського руху «ПОРА!» (представників «чорної «ПОРИ», названої за кольорами агітаційних матеріалів) була проти створення політичної партії представниками «жовтої «ПОРИ».

20 квітня 2005 р. документи щодо реєсрації партії надійшли до Мі-н’юту втретє. Партію було зареєстровано 1 червня 2005 р., що унеможливлювало (згідно із законодавством) її участь у виборах до Верховної Ради України, які мали відбутися у 2006 р. Судовий позов партії був задоволений, і Міністерство юстиції України на виконання рішення Печерського районного суду м.Києва від 29 червня 2005 р. прий-няло рішення про реєстрацію Громадянської партії «ПОРА» датою 23 бе-резня 2005 р. та внесло зміни до свідоцтва про реєстрацію ГП «ПОРА» від 1 червня 2005 р. у частині дати реєстрації, змінивши її на 23 березня 2005 р. (наказ Мін’юсту України № 79/5 від 1 серпня 2005 р.)

У своїй діяльності ГП «ПОРА» спиралася на громадянські цінності й ідеали, на яких має ґрунтуватися побудова новітньої України, зокрема ідеали Свободи, Демократії, Соборності, Законності, Європейськості та Громадянської гідності. Ці громадянські цінності зафіксовані у «Хартії цінностей Майдану», прийнятій на майдані Незалежності 22 серпня 2005 р.

Головною метою діяльності партії є сприяння реалізації в Україні принципу верховенства права, становленню громадянського суспільства та забезпечення національних інтересів України.

Головними завданнями партії є: сприяння поширенню в Україні цінностей демократичного суспільства та зміцненню інститутів правової держави; сприяння розвитку інститутів прямої демократії, піднесенню рівня політичної і правової культури громадян; проведення в Україні послідовних та прогресивних реформ у адміністратно-політичній, економічній, соціальній, гуманітарній та інших сферах життя супільства, що спрямовані на реальне перетворення України у правову, соціальну, демократичну державу та її інтеграцію до Європейського співтовариства; участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво у їхньому складі; сприяння розробці та прийняттю ефективних законодавчих актів України, що відповідають та слугують досягненню мети створення та діяльності партії; сприяння підвищенню авторитету України на міжнародному рівні.

У виборах до Верховної Ради України у березні 2006 р. ГП «ПОРА» брала участь у блоці з Партією «Реформи і порядок» (лідер ГП «ПОРА» В.Каськів був третім у виборчому списку). Блок набрав 1,47% (373 478 голосів) і до Верховної Ради України не потрапив.

Влітку 2006 р., після програшу виборів, В.Каськів подав у відставку з посади голови партії. Новим головою політради партії 10 жовтня 2006 р. було обрано Є. Золотарьова, якого на початку березня 2007 р. змінив В.Каськів.

16 серпня 2007 р. новим головою політради було обрано Я. Годунка, який звинуватив В.Каськіва у зраді партійних інтересів задля особистих. 20 серпня 2007 р. на з’їзді партії головою партії було затверджено Я.Го-дунка. Збори прийняли рішення про вихід з блоку «НУ-НС» і про відкли-кання своїх кандидатів зі списку блоку, а натомість про самостійну участь у парламентських виборах 2007 р. У «НУ-НС» рішення ГП «ПОРА» назвали незаконним й звинуватили організаторів з’їзду у підробці партійної печатки. Попри це ЦВК зареєстрував Громадянську партію «ПОРА» як самостійного учасника виборчого процесу. 4 вересня 2007 р. Київський апеляційний суд у вищій інстанції скасував рішення ЦВК, чим задовольнив позов «НУ-НС». ЦВК (на виконання рішення суду) повернув у виборчий список «НУ-НС» попередніх кандидатів від ГП «ПОРА» на чолі з В.Кась-ківим і зняв з реєстрації список прибічників Я.Годунка.

У позачергових виборах до Верховної Ради України 2007 р. партія взяла участь у складі Блоку «НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА», який набрав 14,15% (3 301 282 голосів) і створив у парламенті фракцію «НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА» (72 депутати).

Надалі партія політичної активності не виявляла.

17 серпня 2010 р. на засіданні політради партії у м.Києві Громадянська партія «ПОРА» оголосила про самостійну участь у місцевих виборах і повномасштабне відновлення своєї діяльності. На виборах до місцевих органів влади 2010 р. партія здобула 210 мандатів сільських, селищних, міських голів.

Олена Рибій, Павло Гай-Нижник   

Опубліковано: Рибій О., Гай-Нижник П. Громадянська партія «ПОРА» (ГП «ПОРА») // Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2012. – С.182–184.


 
БУЛАВА