hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Павло Гай-Нижник

Партія національно-економічного розвитку України

Партія національно-економічного розвитку України (ПНЕРУ) створена 21 грудня 1995 р. на Установчій конференції за ініціативи колективів підприємств і установ різних галузей економіки. Зареєстрована Міністерством юстиції України 25 січня 1996 р. (реєстраційний номер 709). Голови партії: В.Наконечна (1995–2001 рр.), П.Матвієнко (з березня 2001 р.). Співзасновниками партії стали вищі управлінці Промінвестбанку України, які становили керівне ядро ПНЕРУ. Керівні органи: партійна конференція (з’їзд), правління партії, політрада, ревізійна комісія. Місцезнаходження центральних статутних органів – м.Київ.

В основі ідеологічної платформи партії – ідея підтримки і захисту інте-ресів національної економіки та українського виробника («економічний патріотизм»).

І з’їзд ПНЕРУ (5 листопада 1997 р.) затвердив виборчий список та передвиборчу програму партії. Список (53 кандидати; з них 26 – члени партії) був зареєстрований ЦВК 18 грудня 1997 р. Партію підтримало 250 176 виборців (0,943%), що дозволило посісти у виборчих перегонах 17-те місце з 30. Невдалою для членів партії була і участь у виборах в одномандатних округах.

Станом на 1 липня 1999 р. партія об’єднувала 23 098 членів партії у 368 первинних організаціях.

У вересні 1999 р. партія провела ІІ позачерговий з’їзд, на якому були розглянуті питання щодо нової редакції програми та статуту партії, про підтримку кандидатів у Президенти України, організаційні питання. Партія увійшла до блоку політичних партій «Наш вибір – Леонід Кучма!».

У березні 2001 р. відбувся IIІ з’їзд партії, на якому було затверджено нові редакції статуту та програми, оновлено склад політичної ради, ревізійної комісії. Головою партії обрано П.Матвієнка (голову правління АКБ «Національний кредит»).

20 січня 2002 р. відбувся позачерговий з’їзд ПНЕРУ (присутні 448 делегатів), на якому була затверджена передвиборча платформа та вирішено підтримати на виборах до Верховної Ради України Виборчий блок політичних партій «За Єдину Україну!». З’їзд затвердив списки кандидатів від партії у мажоритарних округах. Лідер партії був обраний до Верховної Ради України внаслідок перемоги в одномандатному Коростенському виборчому окрузі № 66 Житомирської області. Загалом до рад усіх рівнів було обрано 84 представники ПНЕРУ.

На 1 січня 2003 р. кількість партійних організацій зросла до 401, а кількість членів партії – до 142,4 тисяч. 14 березня 2003 р. відбувся IV з’їзд ПНЕРУ (присутні 115 делегатів), на якому було внесено зміни до статуту партії. 16 липня 2004 р. відбувся V позачерговий з’їзд ПНЕРУ. На з’їзді була проаналізована соціально-політична ситуація, затверджено зміни та доповнення до статуту партії. Партійні лави на той час збільши-лися майже до 400 тис. осіб. 24 липня 2004 р. партія підписала угоду про створення Виборчої коаліції демократичних сил (на підтримку кандидата у Президенти України В.Януковича).

28 травня 2005 р. відбувся VI позачерговий з’їзд ПНЕРУ. Серед завдань, поставлених з’їздом, – активізація агітаційної роботи, роз’яснення переваг ідеології «власні сили». Було обрано політичну раду та внесені зміни до статуту ПНЕРУ. 3 грудня 2005 р. на VII позачерговому з’їзді ПНЕРУ було проголошено завдання на період виборчої кампанії 2006 р., затверджено список кандидатів у народні депутати до Верховної Ради України від ПНЕРУ.

На кінець 2005 р. партія налічувала 2 083 партійні організації, об’єднувала в своїх лавах понад 400 тис. членів партії.

У листопаді – грудні 2005 р. була розроблена передвиборча програма партії, видрукувані «Політичні спрямування Партії національно-економічного розвитку України», в яких запропоновані шляхи вдосконалення політичної і економічної сиcтеми України, опубліковані матеріали VII позачергового з’їзду ПНЕРУ «Українці, єднаймося!». 27 грудня 2005 р. ЦВК прийняла постанову №273 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Партії національно-економічного розвитку України».

У своїй передвиборчій програмі на виборах до Верховної Ради України 2006 р. партія виступила з критикою пропорційної системи виборів, проти закликів до федералізації України та із закликом спиратися у розбудові держави та її господарства на власні сили. Першу п’ятірку передвиборчого списку партії становили: П.Матвієнко, Я.Яцків, М.Слуцький, В.Петринюк, В.Данилов. За даними ЦВК, на виборах до Верховної Ради України (березень 2006 р.) партія набрала 60 195 (0,23%) виборчих голосів, посівши 21-ше місце серед 45 учасників виборчих пере-гонів.

Партія взяла участь у дострокових парламентських виборах 2007 р. (першу п’ятірку уособлювали: П.Матвієнко, М.Слуцький, В.Данилов, В.Фурман, Х.Стецька), проте до Верховної Ради України її представники не потрапили.

У наступні роки партія політичної активності не виявляла. Партійний друкований орган – газета «Обрій».

Павло Гай-Нижник   

Опубліковано: Гай-Нижник П. Партія національно-економічного розвитку України (ПНЕРУ) // Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2012. – С.334–335.


 
БУЛАВА