hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

В’ячеслав Яремчук, Павло Гай-Нижник

Партія «Солідарність»

Партія «Солідарність» створена 28 лютого 2001 р. на Установчому з’їзді у м.Києві за участі делегатів з 17 областей України. Зареєстрована Міністерством юстиції України 22 березня 2001 р. (реєстраційний номер 1598). Центральні статутні органи партії: з’їзд, вища рада, політрада, контрольно-ревізійна комісія, секретаріат. Керівні особи: голова партії, заступники голови партії. Місцезнаходження центральних статутних органів – м.Київ. Станом на 2001 р. партія мала у своєму складі 27 зареєстрованих регіональних організацій (АР Крим, обласні, міські міст Києва та Севастополя). З моменту заснування партію очолив М.Антонюк.

Згідно з програмно-статутними настановами партії, які базуються на «фундаментальних цінностях європейської соціал-демократії», її основна мета полягає у виведенні України з кризи, сприянні розбудови України як суверенної, незалежної, демократичної, правової держави шляхом участі у виробленні державної політики, формуванні органів державної влади та місцевого самоврядування через своїх представників, на підставі волевиявлення виборців. Своїми завданнями партія вбачає сприяння у розбудові в Україні «суспільства соціальної солідарності»; його консолідацію на засадах загальнолюдських цінностей; утворення «моральної і чесної влади»; відстоювання пріоритету прав людини над правами класу, нації, держави; створення соціально орієнтованої ефективної ринкової економіки та умов для розвитку всіх національних культур і мов країни; забезпечення соціальної справедливості та високого рівня життя громадян України.

16 жовтня 2001 р. у м.Києві відбувся І з’їзд партії, на якому М.Антонюк склав повноваження керівника партії. На його пропозицію з’їзд обговорив питання про обрання головою партії народного депутата України, голову депутатської групи (з листопада – фракції) «Солідарність» П.Порошенка. Однак, враховуючи те, що П.Порошенко на той момент був заступником голови Партії регіонів, це стало підставою для рішучого протесту низки партійних делегацій, які залишили з’їзд, який через відсутність кворуму не зміг завершити своєї роботи. Незважаючи на те, що П.Порошенко усе ще перебував у лавах Партії регіонів до грудня 2001 р., він був обраний головою Партії «Солідарність» у листопаді 2001 р.

Партія взяла активну участь у парламентських виборах 2002 р. Рішенням ІІ з’їзду Партії «Солідарність», який відбувся 27 грудня 2001 р. за присутності 252 делегатів, було ухвалено рішення взяти участь у виборах до Верховної Ради України IV скликання у складі опозиційно налаштованого до чинної влади Виборчого блоку політичних партій «Блок Віктора Ющенка «Наша Україна». 9 січня 2002 р. П.Порошенко від імені Партії «Солідарність» підписав угоду про входження до згаданого виборчого об’єднання. 16 січня 2002 р. за участі 1700 делегатів відбувся міжпартійний з’їзд новоутвореного виборчого блоку, на якому була обговорена передвиборча програма, ухвалені списки кандидатів у народні депутати України у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі та кандидатури від блоку в одномандатних виборчих округах. Керівником виборчого штабу блоку було затверджено П.Порошенка. У загальному виборчому списку блоку, зареєстрованого ЦВК, який складався з 188 кандидатур, члени Партії «Солідарність» становили 4,7%. За результатами голосування, яке відбулося 31 березня 2002 р., виборчий блок зайняв перше місце серед учасників виборчого процесу, що дозволило й Партії «Солідарність» стати парламентською партією. Її депутати увійшли до складу фракції «Наша Україна». Лідер партії П.Порошенко успішно балотувався в одномандатному виборчому окрузі №12 Вінницької обл.

На президентських виборах 2004 р. партія підтримувала кандидатуру В.Ющенка. Згодом Партія «Солідарність» в умовах переходу до більш потужних партій її кадрового потенціалу практично зникла як суб’єкт суспільно-політичного життя України. Екс-лідер партії П.Порошенко у 2005 р. був обраний заступником голови новоутвореної пропрезидентської Політичної партії «Народний Союз «Наша Україна» (нині – Політична партія «Наша Україна»).

З 2005 р. політичну силу очолює Н.Забредовська. Останнім виявом активності Партії «Солідарність» стала її участь у виборах до місцевих органів влади (31 жовтня 2010 р.), на яких вона здобула 2 депутатські мандати.

В’ячеслав Яремчук, Павло Гай-Нижник   

Опубліковано: Яремчук В., Гай-Нижник П. Партія «Солідарність» // Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2012. – С.367–368.


 
БУЛАВА