hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Павло Гай-Нижник, Тетяна Бевз

Українська соціал-демократична партія

Українська соціал-демократична партія (УСДП) створена 3 жовтня 1998 р. на І (Установчому) з’їзді у м. Києві. Зареєстрована Міністерством юстиції України 11 грудня 1998 р. (реєстраційний номер 1102). На Установчому з’їзді 129 делегатів з 23 областей України затвердили статут, програму партії та обрали керівні органи. Перший керівник – В.Онопенко. Центральні статутні органи – з’їзд, політична рада, правління, контрольна рада, секретаріат; керівні особи – голова партії, заступники голови, голова секретаріату.

На початковому етапі своєї діяльності, розглядаючи питання, пов’язані з формуванням українського громадянського суспільства, УСДП виходила з «громадівської» теорії М.Драгоманова, відповідно до якої розвиток самоврядності територіальних громад – головний шлях формування громадянського суспільства.

ІІ з’їзд партії 15 травня 1999 р. (м.Київ) висунув претендентом на кандидата у Президенти В.Онопенка. За результатами виборів кандидат набрав 0,47% голосів виборців.

9 лютого 2001 р. лідери ВО «Батьківщина», УСДП, УНП «Собор», УРП, УКРП, ППУ і УХДП підписали декларацію про створення виборчого блоку демократичної опозиції «Форум національного порятунку». Втім, 22 грудня 2001 р. на 1-му етапі IV з’їзду УСДП було ухвалено рішення про участь партії у парламентських виборах у складі Виборчого блоку політичних партій «Виборчий блок Юлії Тимошенко та переобрав головою партії В.Онопенка.

Партія взяла участь у виборах народних депутатів України у 2002 р. у складі виборчого блоку політичних партій «Виборчий блок Юлії Тимошенко», який набрав 1 882 087 (7,26%) голосів виборців і пройшов до Верховної Ради України. УСДП стала парламентською партією.

26 листопада 2005 р. була підписана політична угода з Всеукраїнським об’єднанням «Батьківщина» про створення виборчого блоку політичних партій – «Блок Юлії Тимошенко». Блок здобув підтримку 5 652 876 (22,29%) голосів виборців і пройшов до Верховної Ради України. Партія вдруге набула статусу парламентської партії.

4 листопада 2006 р. 2-й етап V з’їзду обрав головою УСДП Є.Корнійчука, який з квітня 2005 р. очолював Київську міську партійну організацію УСДП.

11 квітня 2007 р. у ході 1-го етапу VI позачергового з’їзду УСДП було прийнято рішення утворити разом з Всеукраїнським об’єднанням «Батьківщина» та Партією «Реформи і порядок» виборчий блок партій «Блок Юлії Тимошенко» для участі у позачергових парламентських виборах. Блок набрав 7 162 193 (30,71%) голосів виборців і його представники пройшли до Верховної Ради України.

Станом на 2007 р. у лавах УСДП налічувалося 86 тис. осіб. Партія нараховувала понад 6,5 тисяч первинних (районних, міських та сільських) організацій у всіх областях України, містах Києві та Севастополі. У Верховній Раді України VI скликання УСДП була представлена 8 народними депутатами (входили до фракції БЮТ). Крім того, понад 800 депутатів від УСДП працювали у місцевих радах.

На VI позачерговому з’їзді УСДП 11 квітня 2007 р. було внесено зміни й доповнення до статуту партії. Нова редакція програми УСДП була затверджена VІІ з’їздом УСДП (20 грудня 2008 р.). Партія поставила перед собою завдання: спільно з соціал-демократичними партіями Європи «формувати глобалізацію» на принципах свободи, справедливості та солідарності.

На виборах до місцевих органів влади 2010 р. партія здобула 6 мандатів (0,05%) сільських, селищних, міських голів.

22 грудня 2010 р. Генеральна Прокуратура України провела обшук у центральному офісі партії. Голову партії 24 грудня було затримано і 30 грудня заарештовано. У серпні 2011 р. лідер партії Є.Корнійчук написав заяву про складання повноважень голови партії, мотивуючи тим, що не може її очолювати далі, доки триває розгляд порушеної проти нього кримінальної справи (яку згодом було закрито рішенням Печерського районного суду м.Києва у зв’язку з амністією). Головою партії став В.Ткаченко.

23 грудня 2011 р. на 2-му етапі VІІІ з’їзду партії головою партії обрано Н.Королевську (народний депутат, член фракції «БЮТ–Батьківщина»)

УСДП є членом Соціалістичного Інтернаціоналу.

Павло Гай-Нижник, Тетяна Бевз   

Опубліковано: Гай-Нижник П., Бевз Т. Українська соціал-демократична партія (УСДП) // Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2012. – С.539–540.


 
БУЛАВА