hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Шановні друзі, наш сайт існує завдяки лише Вашій фінансовій підтримці. Не забутьте скласти благодійну пожертву на наш рахунок: ПриватБанк - 4149 6090 0384 6062
Dear friends, our website exists because of your financial support. Don’t forget to donate to this bank account: 4149 4993 8247 2718 (USD)

Розсекречений архів ЦРУ шокував вітчизняних істориків

архіви ЦРУ Опубліковано: Розсекречений архів ЦРУ шокував вітчизняних істориків // Експрес.Online. – 2017. – 20 січня [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://expres.ua/news/2017/01/20/223905-rozsekrechenyy-arhiv-cru-shokuvav-vitchyznyanyh-istorykiv;

Опубліковано: Розсекречений архів ЦРУ шокував вітчизняних істориків // В світі. – 2017. – 20 січня [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vsviti.com.ua/news/64748.

Українські історики виявили неабиякий інтерес до майже 12 мільйонів сторінок розсекречених документів ЦРУ. Як показують дані пошуку, понад 11 тисяч документів безпосередньо стосуються України, хоча, насправді, їх може бути навіть більше. Як зазначають дослідники, цінність доступу до матеріалів американської спецслужби насамперед у тому, що вони дають можливість під новим кутом зору подивитися на добре відомі події, передає Радіо Свобода.

Дослідник з Криму Максим Майоров після російської окупації залишив півострів, але продовжує цікавитися його історією. В розсекречених архівах він уже знайшов спростування поширеного в Криму історичного міфу – мовляв, база радянських підводних човнів у Балаклаві під Севастополем була настільки секретною, що американці про неї тривалий час нічого не знали.

«Тепер аргументовано можна сказати, що цей об’єкт майже від самого початку свого створення був викритий», – наголошує Максим Майоров.

Перші враження

Донедавна доступ до цього величезного масиву документів, який охоплює період з 1947 року – моменту заснування ЦРУ – до 1990-х років, можна було отримати лише з кількох комп’ютерів. Відтепер вони у відкритому доступі в мережі інтернет. Як визнають у ЦРУ, деякі з документів піддалися незначному редагуванню з метою захисту джерел і методів збору інформації. Утім, і в такому вигляді вони становлять великий інтерес.

«Я звернув увагу на документи про те, як Конгрес США йшов до визнання Голодомору геноцидом. Багато даних по УПА, є цікава й дещо несподівана інформація про дисидентський рух. З останніх подій, що може бути цікаво сучасникам – це роки перед незалежністю. Ми ж пам’ятаємо заяви президента Буша – вони попервах не хотіли сприймати незалежність України. А тут є показовий документ, який розкриває сенс їхнього страху перед незалежністю», – розповідає професор Павло Гай-Нижник про перше знайомство із документами ЦРУ. Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зазначає, що найбільший інтерес становлять документи повоєнної доби, які стосуються української національно-визвольної боротьби. Якщо досі діяльність ОУН-УПА здебільшого можна було досліджувати або зсередини, або очима їхніх супротивників, то американські документи дають можливість бачити ті події більш відсторонено.

«Як свідчить та певна кількість документів, яку я встиг передивитися, ЦРУ досить ретельно вивчало український повстанський рух. Є навіть досить детально описані окремі акції: я сьогодні бачив документи про рейд відділу УПА до Румунії – відома була акція в 1949 році», – каже Володимир В’ятрович.

Цікаво буде навіть краєзнавцям

Пошук в електронному архіві ЦРУ видає понад 11 тисяч посилань на Україну. Натомість редактор популярного історичного FB-ресурсу «Пустощі Східноєвропейської Кліо» Іван Гоменюк припускає, що документів, які стосуються України, може бути значно більше.

«Файлів, які стосуються Степана Бандери, я там нарахував більше шести сотень», – зазначає він. За його словами, розсекречені документи містять величезний масив інформації в найрізноманітніших галузях і становлять інтерес для дослідників не лише політичної, а й соціальної історії.

«Трапляються просто унікальні речі, які, можливо, тепер недоступні українським історикам з інших джерел. Скажімо, аналітичний звіт про рух приміських поїздів в гірських районах Закарпаття або інформація про ціни в херсонський їдальнях, умовно кажучи, 1953 року», – ділиться враженнями Іван Гоменюк.

Утім, оприлюднені ЦРУ документи ще чекають на ретельне історичне дослідження. 
БУЛАВА Youtube Youtube