Дописи у facebook
Павло Гай-Нижник
ЯК ВИГЛЯДАЛИ ЄВРОПЕЙЦІ 10 ТИС. РОКІВ ТОМУ
У Музеї історії природи зробили новий революційний аналіз останків, яким 10 тисяч років. Вченим вдалося з'ясувати, що перший сучасний британець мав темно-чорну шкіру.
Найстаріший в країні скелет, відомий як Чеддер, було виявлено більш століття тому у печері в Сомерсеті. Вивчення його ДНК і реконструкція продемонстрували, що ця людина мала більш темний колір обличчя, ніж раніше думалося, а також блакитні очі і темне кучеряве волосся. Загалом, вчені відзначають, що стародавні люди мали зовсім не такий зовнішній вигляд, як сучасники.
Чеддер генетично належав до групи людей, відомих як «західні мисливці-збирачі» (представники Іспанії, Угорщини та Люксембургу періоду мезоліту). Його предки мігрували в Європу з Близького Сходу після льодовикового періоду. Сьогодні близько 10% білих британців виходять з цієї групи.
Також, раніше вчені провели реконструкцію обличчя 18-річної жінки, яку дослідники назвали Авгі, або «Світанок», грунтуючись на жіночому черепі, викопаному з печери, в якій жили в 7000 років до н.е. Останній раз її обличчя бачили 9000 років тому. Коли вона жила в Греції, в кінці мезоліту (близько 7000 до н.е.), регіон переходив від суспільства мисливців-збирачів в те, яке почало вирощувати власну їжу.
Мало що відомо про те, як Авгі жила і померла, але тепер археологи можуть бачити видатні вилиці древньої жінки, важку брову і ямочку на підборідді.
Особу Авгі було показано дослідниками університету в Афінах на заході в Музеї Акрополя.
Особові функції «згладжуються» протягом тисячоліть, і люди сьогодні виглядають менш мужніми, розповів реставратор Оскар Нільссон. Відновити її обличчя було чималим подвигом. Ендокринолог, ортопед, невролог, патологоанатом і радіолог були необхідні для точної реконструкції особи Авгі. Команда з реконструкції була очолена ортодонтом Маноліс Папагрігоракісом, який зазначив на заході в музеї, що, хоча кістки Авгі, схоже, належали 15-річній дівчині, її зуби показали, що їй було 18 років,
На додаток до команди лікарів, університет працював з Оскаром Нільссоном, шведським археологом і скульптором, який спеціалізується на реконструкції. Для відновлення вигляду стародавньої людини, дослідники проводять комп'ютерну томографію черепа, а потім 3D-принтер робить точну копію вимірювань.
Команда також реконструювала обличчя 11-річної Міртіс, яка померла від брюшного тифу у Афінах у 5-му ст. до н.е.
У майже 7000-річний період між Авгі та Міртіс, структура обличчя людини, здається, пом'якшується.
Секвенування генома найдавніших європейців дозволило скласти цей їхній вигляд. Ген, що освітлив шкіру, прийшов до Європи пізніше, з неолітичними фермерами, мабуть, з Кавказу, що, до речі, робить цілком доречним використання західного терміну Caucasian race як синонім Білої раси. Що ж стосується європейців, то їхній генофонд сформувався приблизно 5-7 тисяч років тому із змішання трьох базових компонентів: палео- і мезо- літичних, тобто, найдавніших європейців, неолітичних малоазіатів і степовиків з Північної Євразії, які мали Палеоазійські підмішування.