ТИЖДЕНЬ ІСТОРИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ – ДЕНЬ ПЕРШИЙ
Опубліковано: Тиждень історичного факультету – день перший // Уманський державний педагогічний університет. Історичний факультет. – 2019. – 17 грудня [Електронний ресурс] Режим доступу: https://history.udpu.edu.ua/39-novyny/1834-istoryky-volodari-kuboku-rektora-udpu-7
На факультеті після блискучо проведеного «Тижня права» розпочався «Тиждень історії». Керівництво вирішило надати студентству можливість відвідати ряд цікавих зустрічей з відомими вченими-істориками України, ознайомитися з тими актуальними проблемами, які хвилюють українців сьогодні і довідатися з перших уст, як теоретичні роздуми можна втілити у практику сьогоднішнього життя. Актуалізувала цей захід також і недавня подія – зустріч четвірки у Парижі, коли на Європейському континенті знову з’явилося забуте, з різних політичних причин, на кілька років слово МИР.
Тиждень історичного факультету розпочався з лекції на тему «Українсько-польські взаємини: крізь історико-політичне порозуміння у сьогоденні до подолання глобальних викликів майбуття», яку прочитав український історик, доктор історичних наук, професор, завідувач відділом історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства МОН України Павло Павлович Гай-Нижник. Він є також одним із провідних ідеологів і теоретиків сучасного націонал-консерватизму в Україні та лідером Націонал-консервативного руху «Булава».
Крім того, Павло Гай-Нижник – поет. Це він написав у січні 2014 р. у своєму вірші «Ми – Нація!» такі слова, які розкривали суть процесу становлення української нації, коли інші ще не второпали, що ж діється у державі. Поет як у десятку вцілив, а головне – з Великої Літери. Не за географічними чинниками і способами заняття (як у класиків), а за складом душі і духовності людини – «святої справедливості буття»:
Наші серця – Майдани прагнень волі,У венах – пульс до змін без вороття.
Наше життя – багряний згусток крові,
Що зве на чин, а не до каяття.
Наші долоні стислись в кулак долі,
В раменах – меч, а не рабів ниття.
Ми – є Народ, що правду несе в Слові,
Ми – Нація, що творить Майбуття
Рішучо й праведно. Немає в нас сваволі.
Ми – є Любов і Смерть, як закляття
Для друга і тирана, для зерна в полові,
Святої справедливості буття
І честі лицарів. Ми – Люди хліба й солі,
Ті, що не знатимуть ніколи забуття!
Як один із відомих дослідників епохи УкраїнськоїНародної Республіки (1917-1921 рр.), Павло Гай-Нижник презентував також одну зі своїх книг, яка знайшла свого читача у 2019 р. – «1918-й: два перевороти».
Анатолій Карасевич подякував шанованому гостю за цікаво проведену лекцію й ґрунтовні відповіді на низку поставлених аудиторією запитань і запросив Павла Гай-Нижника до майбутніх діалогів на історичній Уманщині.