Павло Гай-Нижник
О́КРУГ
О́КРУГ – частина держави, виділена в окрему територіальну одиницю з адміністративно-політичною, господарською та іншою метою; район діяльності державного органу галузевого управління. В історії адм.-територ. поділу України використовували термін «округа». Як адм.-територ. одиниця О. існує у низці держав, зокрема у РФ, Франції, Німеччині, Болгарії. Нац. О. – нац.-адм. одиниця у складі краю або області з особливим нац. складом і побутом населення. У СРСР як вид адм.-територ. одиниць існував у 1921–77. Їх утворювали на землях, де переважало нерос. населення. 1977 всі нац. О. перейм. на автономні О. Станом на 2022 у складі РФ діють Ненец., Ханти-Мансій., Чукот., Ямало-Ненец. автономні О. У Китаї автономні О. входять до складу адм.-територ. одиниць вищого рівня – автоном. р-нів або провінцій.
Вибор. О. – територ. одиниця, організована для проведення виборів. У вибор. праві виокремлюють: єдиний вибор. О. – охоплює всю територію, від якої обирають посадову особу чи на якій проводять вибори у представниц. орган за пропорц. вибор. системою за списками кандидатів; багатомандат. вибор. О. – обирають кілька депутатів, і за кожного з них виборець голосує персонально, при цьому голосування може бути організоване за блоковою системою, системою обмеженого вотуму, системою єдиного непередаваного голосу; одномандат. вибор. О. – обирають одного депутата, при цьому голосування може бути організоване за мажоритар. вибор. системою відносної або абсолют. більшості. Старостин. О. – частина території громади в Україні, на якій розташ. один або декілька насел. пунктів (сіл, с-щ, міст), крім адм. центру територіал. громади, визначеної сільс., селищ., міською радою з метою забезпечення представництва інтересів жит. такого насел. пункту (насел. пунктів) старостою. Вперше термін «старостин. О.» з’явився у законодавстві України 2017 у рамках реформи децентралізації з внесенням змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Консул. О. – певна територія держави перебування, на якій згідно з угодою між зацікавленими державами консул. посадова особа виконує покладені на неї консул. функції. Місцеперебування консул. установи і межі консул. О. визначають за взаєм. згодою держав і вказують у консул. патенті або ін. документі про призначення глави консул. установи. Консул має право виконувати консул. функції лише у межах свого О. Він може звертатися до місц. органів влади держави перебування у межах свого О. з усіх питань, пов’язаних із діяльністю консул. установи, до центр. органів держав перебування – за необхідності, але тільки через дипломатичне представництво своєї країни. Консул зобов’язаний не рідше ніж один раз на рік робити об’їзд свого О. Одна й та сама держава може мати кілька консул. О. на тер. країни перебування, їхню кількість визначають за взаєм. згодою держав. Див. також Консульська служба.
Судовий О. – окружний суд (зокрема апеляц. адм. і суди в апеляц. адм. округах). Нотаріал. О. – територ. одиниця, у межах якої нотаріус здійснює нотаріал. діяльність і в межах якого знаходиться держ. нотаріал. контора, у якій працює держ. нотаріус, або робоче місце (контора) приват. нотаріуса. Нотаріал. О. визначають відповідно до адм.-територ. устрою України. Див. також Нотаріат. Шпитал. О. – функціонал. об’єднання закладів охорони здоров’я, розміщених на відповід. території, що забезпечує надання вторин. (спеціалізов.) мед. допомоги населенню. Див. також Військовий округ.

Опубліковано: Гай-Нижник П. П. Округ // Енциклопедія сучасної України. – Т.24. – К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАНУ, 2022. – С.