hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник


БІО-БІБЛІОГРАФІЧНІ ВІДОМОСТІ


Павло Павлович Гай-Нижник

Завантажити файл

Опубліковано: Павло Павлович Гай-Нижник // Україна наприкінці ХІХ ст. - у 30-х рр. ХХ ст. (наукова школа): біобібліографічний покажчик. - Серія: Наукові школи університету; Вип.2. - Кам'янець-Подільський: Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2009. - С.42-56.


Гай-Нижник Павло Павлович - український історик, поет. Доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф.Кураса НАН України.

Народився 28 травня 1971 року в місті Дунаївці Хмельницької області в сім'ї творчої інтелігенції. З 1978 по 1988 рр. навчався в Дунаєвецькій середній школі №4, яку закінчив із срібною медаллю.

У шкільні часи займався спортом, про що свідчать здобутки юнака на цій ниві: переможець Кубка Хмеьницької області з боротьби «самбо» на приз Героя Радянського Союзу Ф.Є.Гончарука (м.Нова Ушиця, 1985 р.). Здобув «Золотий значок ГТО СРСР» (1985 р.), ІІ юнацький спортивний розряд з легкої атлетики (1985 р.) і з боротьби «самбо» (1986 р.) та І спортивний розряд з футболу (1988 р.).

Ще під час навчання в школі проявив себе як діяльний прихильник українізації й національного відродження України. Був активним учасником самостійницького руху в період перебудови в СРСР. Засновник і провідник націоналістичної молодіжної організації «Союз Українського Народу», яка діяла у 1986-1989 рр. у містах Дунаївці та Кам'янець-Подільський. 1989 року Павло був учасником Республіканської установчої конференції Товариства української мови імені Тараса Шевченка в Києві, з якої невдовзі постав Народний Рух України і, незважаючи на молодість, навіть виступав на сцені як представник Хмельниччини.

За таких переконань, не дивно, що за тогочасних умов можливостей здобути вищу освіту практично не було. Відтак, аби мати можливість навчатися далі, було прийнято несподіване для комуністичної влади тактичне рішення і 1989 р. «буржуазний націоналіст і антирадянщик» із запізненням подає документи на вступ до Донецького вищого військово-політичного училища інженерних військ і військ зв'язку імені генерала армії Єпішева. Проте «перевиховати» юнака так і не вдалося. Регулярні «співбесіди» з опальним курсантом у політвідділі, а згодом й в особливому відділі та на гарнізонній гаупвахтізакінчилися відрахуванням хлопця з училища в квітні 1991 р. За тих часів це означало додаткових 2 роки служби в лавах Радянської Армії в одному із численних куточків на нескінченних теренах СРСР. Втім напередодні заколоту ГКЧП, Павла несподівано доставили в штаб частини і серед літа (в липні) 1991 р. в одноосібному порядку демобілізували. Невдовзі УРСР проголосила про свій суверенітет, а з 24 серпня 1991 р. Україна остаточно стала на шлях побудови власної державності.

По поверненні на батьківщину (1991 р.) П.Гай-Нижник вступає одразу на другий курс історичного факультету Кам'янець-Подільського державного педагогічного інституту ім.В.П.Затонського, який закінчив у 1995 р. і здобув диплом вчителя історії та правознавства за спеціальністю «історія».

1995 р. П.Гай-Нижник їде до Києва вступати до аспірантури і відтоді пов'язує своє життя із столицею України.

У 1995-1998 рр. він аспірант Інституту української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України (науковий керівник - директор Інституту, доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України професор П.С.Сохань), де ще рік пропрацював провідним археографом відділу пам'яток княжої та козацької доби.

У 2000 р. П.П.Гай-Нижник у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка захистив дисертацію на тему «Фінансова політика уряду Української Держави Гетьмана П.Скоропадського (29 квітня - 14 грудня 1918 р.)» і здобув науковий ступінь кандидата історичних наук із спеціальності 07.00.01 - Історія України.

У 2001-2003 рр. працював провідним науковим співробітником відділу економічної реформи та удосконалення управління фінансовою системою Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України, завідувачем науково-інформаційним відділом Українського державного науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, науковим співробітником Інституту трансформації суспільства, був (з 2003 р.) заступником головного редактора науково-популярного часопису «Гуманітарний seminarium» та членом державної приймальної комісії з історії в Національній академії внутрішніх справ України.

2003-2004 академічний рік Павло Павлович за сімейними обставинами провів у Кривому Розі, де на посаді старшого викладача навчав студентів в місцевих Державному педагогічному університеті та Інституті ділового адміністрування.

Повернувшись до столиці у 2004 р., П.Гай-Нижник бере активну участь у Помаранчевій революції (вересень-листопад).

У цей час (з вересня 2004 р.) він працює доцентом кафедри історії та теорії держави і права юридичного факультету Національної академії державної податкової служби України, проте невдовзі вирішує вступати до докторантури і цілковито присвячує себе лише науковій діяльності.

З 2005 р. - докторант історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка (науковий консультант - декан історичного факультету, доктор історичних наук, професор В.Ф.Колесник).

2008 року П.П.Гай-Нижник достроково захистив в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка дисертацію на тему «Фінансова політика Центральної Ради та урядів Української Народної Республіки (березень 1917 р. - квітень 1918 р.)» і здобув науковий ступінь доктора історичних наук із спеціальності 07.00.01 - Історія України.

З 2007 р. Павло Павлович працює старшим науковим співробітником відділу соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф.Кураса НАН України.

Різноманітні нагороди й подяки П.Гай-Нижник почав одержувати ще зі шкільних літ (як то Почесні грамоти та срібну медаль за відмінне навчання, за спортивні здобутки тощо), проте відзначимо лише окремі з них:

1999 р. - премія Федерації профспілок України «За активну роботу і сприяння при підготовці і випуску журналу Федерації профспілок України «Профспілки України» у 1998 році і в першому кварталі 1999 року»;

2004 р. - Лист-подяка Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради «за плідну роботу по організації науково-дослідницької діяльності учнів»;

2004 р. - лист-подяка кандидата в Президенти України, народного депутата України В.Ющенка «за участь у Міжнародному Форумі «Освіта і наука - стратегічний резерв України»;

2006 р. - Орден Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ-го ступеня «за заслуги з відродження духовності в Україні та утвердження Помісної Православної Церкви»;

2007 р. - Почесна грамота Міністерства освіти та науки України «за вагомий внесок у розвиток освіти та високий професіоналізм»;

2008 р. - Грамота Дунаєвецької районної державної адміністрації та Дунаєвецької районної ради Хмельницької обл. «за вагомий внесок у дослідженні історії Дунаєвеччини».

На сьогоднішній день П.П.Гай-Нижник є автором близько 200 наукових досліджень, серед яких праці з історії України першої половини ХХ ст., історії світової та української політичної думки, історії української революції та національно-визвольних змагань 1917-1921 рр., історії вітчизняної соціальної, економічної та фінансової політики, воєнної історії, міжнародної політики, біографістики, історії українського монархічного руху. Ось уже чотири роки є регулярним гостем прямих ефірів на радіо «ЕРА-FM» та «Культура», автором чисельних інтерв'ю, учасником міжнародних наукових конференцій, симпозіумів та круглих столів тощо.

П.П.Гай-Нижник є також автором 3 наукових монографій.

У 2009 р. різними київськими видавництвами готуються до випуску монографії П.П.Гай-Нижника «Фінансова політика урядів Центральної Ради та Гетьманату (1917-1918 рр.)» (у 2-х кн.), «Фінансова політика уряду Директорії УНР (1918-1921)», «Головна Квартира гетьмана П.Скоропадського (Штаб гетьмана; Особи біля гетьмана; Власна канцелярія)», «Історія державної служби України» (у 2-х т.; у співавт.) та збірка поезій «Смак свободи...: Лірика життя».

СПИСОК ПУБЛІКАЦІЙ

Монографії

1. Гай-Нижник П.П. Фінансова політика уряду Української Держави Гетьмана П.Скоропадського (29 квітня - 14 грудня 1918 р.) / П.П.Гай-Нижник. - К., 2004. - 430 с.

2. Гай-Нижник П.П. Податкова політика Центральної Ради, урядів УНР, Української Держави, УСРР (1917-1930 рр.) / П.П.Гай-Нижник. - К.: Цифра-друк, 2006. - 303 с.

3. Гай-Нижник П.П. Український Державний банк: історія становлення (1917-1918 рр.). Документи і матеріали / П.П.Гай-Нижник. - К.: Цифра-друк, 2007. - 340 с.

Навчальні та методичні посібники

4. Гай-Нижник П.П. Документальні джерела і матеріали до історії фінансової політики уряду Української Держави (29 квітня - 14 грудня 1918 р.). Довідник / П.П.Гай-Нижник. - К., 2004. - 47 с.

5. Гай-Нижник П.П. Науково-документальна збірка до 90-річчя запровадження державної служби в Україні / П.П.Гай-Нижник. - К.: Центр сприяння інституційному розвитку державної служби, 2008. - 124 с.

6. Гай-Нижник П.П. Нариси історії державної служби в Україні / П.П.Гай-Нижник. - К.: Ніка-Центр, 2008. - 536 с.

Наукові статті

7. Гай-Нижник П. Павло Скоропадський: коротка хроніка життя (1873-1945) / П.Гай-Нижник, О.Отт-Скоропадська // Скоропадський П. Спогади. Кінець 1917 - грудень 1918. - Київ; - Філадельфія, 1995. - С.35-43.

8. Гай-Нижник П.П. Фінансова політика уряду Української Держави у період Гетьманату 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 1996. - №12. - С.107-116.

1997

9. Гай-Нижник П.П. Марки-шаги - грошові знаки державної України 1917-1920 років // Фінанси України. - 1997. - №4. - С.112-114.

10. Гай-Нижник П.П. Від імперіялізму царського до імперіялізму радянського. Українські радянські економісти про фінансову експлуатацію України СРСР у другій половині 20-х років / П.П.Гай-Нижник // Розбудова держави. - 1997. - №5. - С.43-45.

11. Гай-Нижник П.П. Вихід України в 1917-1919 рр. з російської рубльової зони / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 1997. - №10. - С.120-123.

12. Гай-Нижник П.П. Торгівельно-промислова політика уряду Української Держави Гетьмана Павла Скоропадського 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. - Т.2. - К.: Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України, 1997. - С.353-396.

13. Гай-Нижник П.П. Гетьманат П.Скоропадського і питання безробіття / П.П.Гай-Нижник // Профспілки України. - 1998. - №2. - С.59-78.

14. Гай-Нижник П.П. Трагедія у Києві, що сколихнула громадськість всієї України / П.П.Гай-Нижник // Профспілки України. - 1998. - №3. - С.67-69.

15. Гай-Нижник П.П. Теоретичні засади фінансової системи Української держави у 1917-1919 рр. / П.П.Гай-Нижник // Український історичний журнал. - 1998. - №4. - С.3-17.

16. Гай-Нижник П.П. Перша летунська сотня Української Галицької армії / П.П.Гай-Нижник // Батьківщина. - 1998. - №1778. - вересень. - С.4.

17. Гай-Нижник П.П. Облігації внутрішньої позики Української держави 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 1998. - №11. - С.96-99.

18. Гай-Нижник П.П. Фінансова політика Української Центральної Ради (1917-1918) / П.П.Гай-Нижник // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. - Т.3. - К.: Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України, 1999. - С.356-400.

19. Гай-Нижник П.П. Державний Земельний банк Української Держави - грошовий і операційний рушій селянської реформи 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. - Т.3. - К.: Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України, 1999. - С.437-444.

20. Гай-Нижник П.П. Кукурудзяк Микола Григорович / П.П.Гай-Нижник, Ю.В.Телячий // Український історичний журнал. - 1999. - №6. - С.152-153.

21. Гай-Нижник П.П. Міжнародні фінансові угоди України за Гетьманату. Фінансова угода від 15 травня 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 1999. - №7. - С.90-94.

22. Гай-Нижник П.П. Фінансова комісія Української Держави 1918 року: структура, функція, завдання / П.П.Гай-Нижник // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. - Т.4. - К.: Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України, 1999. - С.221-224.

23. Гай-Нижник П.П. Створення Власної адміністрації Гетьмана Павла Скоропадського у 1918 році / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2000. - №1. - С.80-86.

24. Гай-Нижник П.П. Міжнародні фінансові угоди України за Гетьманату П.Скоропадського 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія: історія, економіка, філософія. - Випуск 4. Український консерватизм і гетьманський рух: історія, ідеологія, політика. - К., 2000. - С.264-284.

25. Гай-Нижник П.П. Фінансові відносини Гетьманату 1918 року з частинами колишньої Російської імперії / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2000. - №2. - С.120-124.

26. Гай-Нижник П.П. Таємні видатки Гетьманату П.Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2000. - №4. - С.44-51.

27. Гай-Нижник П.П. Податкове законодавство України в сфері культури та розваг на початку ХХ століття / П.П.Гай-Нижник // Вісник податкової служби. - 2001. - листопад-грудень. - С.60-65.

28. Гай-Нижник П.П. З історії створення Державного Герба та Печатки Української Держави Павла Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Архіви України. - 2001. - №6. - листопад-грудень. - С.104-108.

29. Гай-Нижник П.П. Айхгорн Герман / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.1. - К.: Національна Академія наук України, Наукове товариство ім.Т.Шевченка, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України НАН України, 2001. - С.238.

30. Гай-Нижник П.П. Айзенгавер Дуайт Д. / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.1. - К.: Національна Академія наук України, Наукове товариство ім.Т.Шевченка, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України НАН України, 2001. - С.233.

31. Гай-Нижник П.П. Акт відновлення Української Держави / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.1. - К.: Національна Академія наук України, Наукове товариство ім.Т.Шевченка, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України НАН України, 2001. - С.313.

32. Гай-Нижник П.П. "Америка" / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.1. - К.: Національна Академія наук України, Наукове товариство ім.Т.Шевченка, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України НАН України, 2001. - С.431.

33. Гай-Нижник П.П. "Антикомінтернівський пакт" / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.1. - К.: Національна Академія наук України, Наукове товариство ім.Т.Шевченка, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України НАН України, 2001. - С.545.

34. Гай-Нижник П.П. Структура Міністерства Фінансів за гетьманату Павла Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспірантів. - Т.7. - К.: Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України, 2001. - С.486-495.

35. Гай-Нижник П.П. Що знали у Києві про загибель царської родини у 1918 році / П.П.Гай-Нижник // Архівознавство. Археологія. Джерелознавство: Міжвідомчий збірник наукових праць. - Вип.ІІІ. Джерелознавчі дисципліни. - К.: Український державний науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, 2001. - С.99-101.

36. Гай-Нижник П.П. Бюджет української держави за гетьманату Павла Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Фiнанси України. - 2001. - №8. - С.55-59.

37. Гай-Нижник П.П. "Майже єдиним джерелом державних "прибутків" було друкування грошей" (Податкова служба України у 1917-1919 роках) / П.П.Гай-Нижник // Вісник податкової служби України. - 2002. - травень-червень. - С.52-57.

38. Гай-Нижник П.П. Гетьманич Данило Скоропадський (1904-1957). До історії встановлення старшинства в Гетьманському Роді та спадкоємства в українському монархічному рухові / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2002. - №4. - С.110-125.

39. Гай-Нижник П.П. Податки в УРСР у період НЕПу / П.П.Гай-Нижник // Вісник податкової служби України. - 2002. - липень-серпень. - С.58-64.

40. Гай-Нижник П.П. ІІІ Міжнародна науково-практична конференція "Інформація, аналіз, прогноз - стратегічні важелі ефективного державного управління" / П.П.Гай-Нижник // Вісник Державного комітету архівів України. - 2002. - Вип.3 (11). - липень-серпень.

41. Гай-Нижник П.П. Листопад-грудень 1918 р.: Повстання Директорії чи успішна спроба державного військового перевороту? / П.П.Гай-Нижник // Література та культура Полісся. - Випуск 17. Полісся та Лівобережна Україна в історичному та культурологічному контексті. - Ніжин: Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя, 2002. - С.171-175.

42. Гай-Нижник П.П. Характер і природа українських паперових грошових знаків 1917-1921 рр. / П.П.Гай-Нижник // Економічний часопис - ХХІ. - 2002. - №9. - С.49-52.

43. Гай-Нижник П.П. Робітничі профспілки, роботодавці і гетьманський уряд: історія трибічного конфлікту і досвід незавершеної розв'язки / П.П.Гай-Нижник // Література та культура Полісся. - Вип.21. Забуті та воскреслі імена в історії та культурі України, спірні історичні питання. - Ніжин: Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя, 2002. - С.131-142.

44. Гай-Нижник П.П. Бачення гетьманським рухом по Другій світовій війні становища Церкви в майбутній Українській державі / П.П.Гай-Нижник // Гуманітарний seminarium. - 2003. - №1. - С.82-87.

45. Гай-Нижник П.П. Український державний банк / П.П.Гай-Нижник // Вісник Національного банку України. - 2003. - №2. - С.70-71.

46. Гай-Нижник П.П. Проблема безробіття в Українській Державі 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Пам'ять століть. - 2003. - №2. - С.72-77.

47. Гай-Нижник П.П. Михайло Кривецький - перший директор Українського державного банку та Української державної скарбниці / П.П.Гай-Нижник // Вісник Національного банку України. - 2003. - №3. - С.65.

48. Гай-Нижник П.П. Гетьманський рух і Церква. До 130-річчя від дня народження гетьмана Павла Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Людина і світ. - 2003. - №4. - С.10-16.

49. Гай-Нижник П.П. Українська морська піхота: історія створення / П.П.Гай-Нижник // Морська Держава. - 2003. - №3.

50. Гай-Нижник П.П. Володимир Ігнатович - директор Українського державного банку / П.П.Гай-Нижник // Вісник Національного банку України. - 2003. - №5. - С.69-70.

51. Гай-Нижник П.П. Грошові взаємини України та Росії на початку ХХ ст. і перспективи фінансового розвитку УНР після 1917 р. Завдання Генерального Секретаріату у баченні директора Українського Державного банку і Державної скарбниці УНР М.Кривецького) / П.П.Гай-Нижник // Економічний часопис-ХХІ. - 2003. - №6. - С.46-48.

52. Гай-Нижник П.П. Фінансові взаємини Української Народної Республіки і Української Держави з Німеччиною та Австро-Угорщиною (1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Україна дипломатична - 2002. Науковий щорічник. - Випуск ІІІ. - К., 2003. - С.394-412.

53. Гай-Нижник П.П. Система прямих (простих) податків в Україні за Гетьманату 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Вісник податкової служби України. - 2003. - квітень-травень. - С.54-59.

54. Гай-Нижник П.П. Становлення українського театрального мистецтва і питання його оподаткування за Гетьманату 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Український театр. - 2003. - №5-6. - С.10-12.

55. Гай-Нижник П.П. Система непрямих (посередніх) податків за Гетьманату 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Вісник податкової служби України. - 2003. - липень-серпень. - С.52-59.

56. Гай-Нижник П.П. Міжнародні стосунки Української Держави з військово-політичними утвореннями колишньої Російської імперії (Фінансовий аспект) / П.П.Гай-Нижник // Пам'ятки. Археографічний щорічник. - 2003. - №4. - С.164-173.

57. Гай-Нижник П.П. Зародження і занепад української кооперації (кінець ХІХ ст. - 1920 р.) / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2003. - №6. - С.87-93.

58. Гай-Нижник П.П. Лебідь-Юрчик - директор Державної скарбниці України в 1917-1919 роках / П.П.Гай-Нижник // Вісник Національного банку України. - 2003. - №9. - С.68.

59. Гай-Нижник П.П. Барановський Христофор Антонович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.2. - К.: Національна Академія наук України, 2003. - С.234.

60. Гай-Нижник П.П. Фінансові війни: Росія проти УНР (1917-1918 рр.) / П.П.Гай-Нижник // Україна і Росія: досвід історичних зв'язків та перспективи співробітництва: Збірник наукових праць. - Кривий Ріг, 2004. - С.168-184.

61. Гай-Нижник П.П. Ярослав Пеленський. Етапи життєвого і наукового шляху / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2004. - №1. - С.155-162.

62. Гай-Нижник П.П. Створення митної кордонної служби України у 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. Збірник статей. - Вип.7. - К.: Інститут історії України НАН України, 2004. - С.234-244.

63. Гай-Нижник П.П. Невідомі телеграми послів В.Липинського та Ф.Штейнгеля до екс-міністра закордонних справ Української Держави Д.Дорошенка під час його перебування у Швейцарії (листопад 1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2004. - №2. - С.119-131.

64. Гай-Нижник П.П. "Сірий кардинал" гетьмана П.Скоропадського (Нариси до політичного портрету О.О.Палтова) / П.П.Гай-Нижник // Людина і політика. - 2004. - №3. - С.147-151.

65. Гай-Нижник П.П. Власна канцелярія Гетьмана Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2004. - №6. - С.41-52.

66. Гай-Нижник П.П. Костянтин Клепачівський - останній директор Українського державного банку УНР / П.П.Гай-Нижник // Вісник Національного банку України. - 2004. - №8. - С.44-45.

67. Гай-Нижник П.П. Шатавське летовище (З історії зародження військово-повітряних сил Української Галицької армії) / П.П.Гай-Нижник // Дунаєвецький вісник. - 2004. - №79. - 7 жовтня. - С.3.

68. Гай-Нижник П.П. Інтелігент, політик, державний діяч УНР (М.Є.Кривецький - забутий патріот України) / П.П.Гай-Нижник // Література та культура Полісся. - Вип.27. Регіональна історія та культура в українському та східноєвропейському контексті. - Ніжин: Вид-во НДПУ ім. М.Гоголя, 2004. - С.115-121.

69. Гай-Нижник П.П. Перша світова війна і її вплив на європейські державні фінанси / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2004. - №11. - С.148-152.

70. Гай-Нижник П.П. Братство українських класократів-монархістів, гетьманців / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.3. - К.: Національна Академія наук України, 2004. - С.430.

71. Гай-Нижник П.П. Бутенко Борис Аполлонович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.3. - К.: Національна Академія наук України, 2004. - С.651.

72. Гай-Нижник П.П. Борщак Ілько / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.3. - К.: Національна Академія наук України, 2004. - С.378.

73. Гай-Нижник П.П. Створення митної служби і митної кордонної охорони УНР та Української Держави (Гетьманату) в 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Митна політика в Україні. Історичні та правові аспекти проблеми: Збірник наукових праць пам'яті професора Йосипа Леонідовича Рисіча. - Дніпропетровськ: АМСУ, 2004. - С.136-149.

74. Гай-Нижник П.П. Ігор Кістяковський - "злий геній і дух" Гетьмана Скоропадського // Київська старовина. - 2005. - №1. - С.161-172.

75. Гай-Нижник П.П. Грошова система і фінансова політика урядів УНР та Української Держави в українській історіографії / П.П.Гай-Нижник // Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. Збірник статей. - Вип.8. - К.: Інститут історії України НАН України, 2005. - С.38-47.

76. Гай-Нижник П.П. Приватні банківські та кредитові установи в Україні 1917-1918 рр. / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - Т.IV. - К.: Поліграфічний центр "Фоліант", 2005. - С.394-404.

77. Гай-Нижник П.П. Вихід України з російської рубльової зони у 1918-1919 рр. (державний, громадсько-політичний і фінансово-економічний аспекти реформи) / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2005. - №2. - С.133-144.

78. Гай-Нижник П.П. Розмінні марки-шаги, їхній характер і завдання / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2005. - №3. - С.152-155.

79. Гай-Нижник П.П. Боротьба з фальшуванням грошей і валютною спекуляцією за Гетьманату 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2005. - №9. - С.158-160.

80. Гай-Нижник П.П. Головні банкіри незалежної України 1917-1921 рр. (До історії створення Українського Державного банку) / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2005. - №5. - С.146-158.

81. Гай-Нижник П.П. Політичне і фінансове протистояння між Україною і Росією: 1917 рік / П.П.Гай-Нижник // Україна дипломатична - 2005. Науковий щорічник. - Вип.VI. - К., 2005. - С.430-449.

82. Гай-Нижник П.П. Вервольф / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.4. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. - С.253.

83. Гай-Нижник П.П. Вільне козацтво / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.4. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. - С.547.

84. Гай-Нижник П.П. "Вістник Державних Законів для всіх земель Української Народньої Республіки" / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.4. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. - С.617.

85. Гай-Нижник П.П. "Вістник Української Народньої Республіки" / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.4. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. - С.618.

86. Гай-Нижник П.П. Емісійна політика урядів України 1917-1918 рр. / П.П.Гай-Нижник // Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. Збірник статей. - Вип.9. - К.: Інститут історії України НАН України, 2005. - С.100-125.

87. Гай-Нижник П.П. Габсбург Отто фон / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.5. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.251.

88. Гай-Нижник П.П. Габсбург Франц-Фердинанд фон / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.5. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.251.

89. Гай-Нижник П.П. Габсбург-Лотрінген Вільгельм фон / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.5. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.251.

90. Гай-Нижник П.П. Генеральний військовий комітет Український / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.5. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.455.

91. Гай-Нижник П.П. Гербель Сергій Миколайович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.5. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. - С.552-553.

92. Гай-Нижник П.П. Гетьманців-державників Союз / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.5. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.582.

93. Гай-Нижник П.П. Створення митної служби України (1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2006. - №1. - С.135-143.

94. Гай-Нижник П.П. Грошова політика уряду Центральної ради і діяльність Х.Барановського на посаді генерального секретаря фінансів (15 червня - 12 серпня 1917 р.) / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - Т.ХІІ. - К.: Поліграфічний центр "Фоліант", 2006. - С.301-318.

95. Гай-Нижник П.П. Марія та Лізавета Скоропадські: нариси до історії українського Гетьманського руху / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2006. - №2. - С.159-167.

96. Гай-Нижник П.П. Валютна трансакція УНР з Німеччиною та Австро-Угорщиною 1918 р.: досвід неукладеної угоди та політичної несумісності / П.П.Гай-Нижник // Наддніпрянська Україна: історичні процеси, події, постаті: Збірник наукових праць. - Вип.4. - Дніпропетровськ: Видавництво ДНУ, 2006. - С.173-180.

97. Гай-Нижник П.П. Українсько-французькі взаємини у 1917-1918 рр. (фінансово-політичний аспект) / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2006. - №4. - С.70-82.

98. Гай-Нижник П.П. Німецько-австрійський аванс для УНР: грошова позика, яка так і залишилась проектом / П.П.Гай-Нижник // Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки. - Вип.15: Міжвідомчий збірник наукових праць / Відп. ред. С.В.Віднянський. - К.: Інститут історії України НАН України, 2006. - С.214-225.

99. Гай-Нижник П.П. Фінансові взаємини Української Народної Республіки з Німеччиною та Австро-Угорщиною (1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Україна дипломатична - 2006. Науковий щорічник. - Випуск VIІ. - К., 2006. - С.407-442.

100. Гай-Нижник П.П. "Requisitio" Центральної Ради - політика революційної доцільності чи державотворчої безпорадності? / П.П.Гай-Нижник // Пам'ять століть. - 2006. - №6. - С.78-86.

101. Гай-Нижник П.П. Чорноморський флот і українське державотворення 1917-1918 років (До історії створення Військово-Морських Сил України) / П.П.Гай-Нижник // Військовий музей (науково-методичний збірник). - Вип.7. - К.: ЦМЗСУ,2006. - С.37-46.

102. Гай-Нижник П.П. Головний отаман / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.6. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.469.

103. Гай-Нижник П.П. Гутник Сергій Михайлович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.6. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. - С.687-688.

104. Гай-Нижник П.П. Заснування Центральної ради та її перші заходи у фінансовій сфері (березень - червень 1917 р.) / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - Т.ХІV. - К.: Поліграфічний центр "Фоліант", 2007. - С.411-421.

105. Гай-Нижник П.П. День Українського Національного фонду - перший революційний добровільний податок Центральної Ради / П.П.Гай-Нижник // Пам'ять століть. - 2007. - №1. - С.107-115.

106. Гай-Нижник П.П. Народження карбованця / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2007. - №1 (373). - С.59-80.

107. Гай-Нижник П.П. Запровадження гривні в УНР і емісійна політика уряду у 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2007. - №2 (374). - С.109-129.

108. Гай-Нижник П.П. Фінансові взаємини Української Народної Республіки з Французькою Республікою як віддзеркалення стосунків України та країн Антанти (1917-1918 рр.) / П.П.Гай-Нижник // Пам'ять століть. - 2007. - №2. - С.133-152.

109. Гай-Нижник П.П. Грошова (емісійна) політика уряду Української Держави / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2007. - №4 (137). - С.136-145.

110. Гай-Нижник П.П. Очільники вищого фінансового відомства Центральної Ради та уряду УНР у 1917-1918 рр. / П.П.Гай-Нижник // Гуржіївські історичні читання (Збірник наукових праць). - Черкаси, 2007. - С.247-252.

111. Гай-Нижник П.П. Вища економічна рада УНР - невтілений в життя проект уряду Центральної Ради / П.П.Гай-Нижник // Література та культура Полісся. - Вип.36: Історія та культура Полісся у загальноукраїнському контексті. - Ніжин: Вид-во НДПУ ім.М.Гоголя, 2007. - С.151-157.

112. Гай-Нижник П.П. Грошова одиниця УНР, як чинник державотворення та міжнародної політики України (до проблеми встановлення валютних курсів УНР з Німеччиною та Австро-Угорщиною у 1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - Т.XV. - К.: Українське агентство інформації та друку "Рада", 2007.- C.285-295.

113. Гай-Нижник П.П. Державні ощадні каси УНР: принципи роботи і невдала спроба реформи (1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - Т.XVІ. - К.: Українське агентство інформації та друку "Рада", 2007.- C.391-396.

114. Гай-Нижник П.П. Міністерство праці Української Держави і робітниче законодавство Гетьманату 1918 р. у світлі невідомих документів / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - Т.XVІІІ. - К.: Поліграфічний цент "Фоліат", 2007.- C.325-350.

115. Гай-Нижник П.П. Заснування і діяльність Українського Державного банку УНР за Центральної Ради (1917-1918) / П.П.Гай-Нижник // Пам'ять століть. - 2007. - №4-5. - С.30-37.

116. Гай-Нижник П.П. Міжнародна фінансова політика Центральної Ради: надії та нереалізовані проекти (1917-1918 рр.) / П.П.Гай-Нижник // Україна в революційних процесах перших десятиліть ХХ століття. Збірник. - К.: Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф.Кураса НАН України, 2007. - С.183-201.

117. Гай-Нижник П.П. Зародження митної справи в УНР (1917-1918 рр.): організація служби, основи діяльності, правові засади / П.П.Гай-Нижник // Історія торгівлі, податків та мита. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: АМСУ, 2007. - С.146-156.

118. Гай-Нижник П.П. Німецька цензура в Українській Державі (мовою документів 1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Україна дипломатична-2007. Науковий щорічник. - Випуск VIІІ. - К., 2007. - С.254-266.

119. Гай-Нижник П.П. Організація та структура Українського державного банку у 1918 році / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2007. - №8. - C.147-155.

120. Гай-Нижник П.П. Восьмий випуск щорічника "Україна дипломатична" / П.П.Гай-Нижник // Пам'ять століть. - 2007. - №6. - С.224-228.

121. Гай-Нижник П.П. Шведська соціально-економічна модель: історичний аспект суспільно-господарського досвіду / П.П.Гай-Нижник // Економічний часопис-ХХІ. - 2007. - №11-12. - С.14-16.

122. Гай-Нижник П.П. За що Петро Болбочан був представлений до звання полковника армії Української Держави / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2007. - №6. - С.155-157.

123. Гай-Нижник П.П. Фінансова угода України з Німеччиною та Австро-Угорщиною від 10 вересня 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2007. - №11. - С.146-155.

124. Гай-Нижник П.П. Ґец Микола / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.44.

125. Гай-Нижник П.П. Ґольденвайзери / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.65-66.

126. Гай-Нижник П.П. Ґрузенберг Оскар Осипович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.96.

127. Гай-Нижник П.П. Данилов Юрій Никифорович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.210.

128. Гай-Нижник П.П. Денікін Антон Іванович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.393.

129. Гай-Нижник П.П. Державного відродження України Організація (ОДВУ) / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.7. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. - С.467.

130. Гай-Нижник П.П. Народне міністерство фінансів УНР: проблеми становлення (січень - квітень 1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // Український історичний журнал. - 2008. - №1. - С.59-74.

131. Гай-Нижник П.П. Невідомий документ про "Сірожупанну" дивізію / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2008. - №1. - C.105-110.

132. Гай-Нижник П.П. Приватні банківські та кредитові установи в Україні 1917-1918 років / П.П.Гай-Нижник // Вісник Національного банку України. - 2008. - №6 (146). - С.35-39.

133. Гай-Нижник П.П. Штаб гетьмана Павла Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // Вісник державної служби України. - 2008. - №2. - С.43-52.

134. Гай-Нижник П.П. Державний секретаріат (канцелярія) Української Держави 1918 року (до історії Державної служби України) / П.П.Гай-Нижник // Вісник державної служби України. - 2008. - №2. - С.53-55.

135. Гай-Нижник П.П. Власна канцелярія його світлості ясновельможного пана гетьмана всієї України / П.П.Гай-Нижник // Вісник державної служби України. - 2008. - №2. - С.56-63.

136. Гай-Нижник П.П. Ігор Кістяківський - державний секретар і міністр внутрішніх справ Української Держави: нариси до політичного портрету / П.П.Гай-Нижник // Вісник державної служби України. - 2008. - №2. - С.64-71.

137. Гай-Нижник П.П. Листопад-грудень 1918 р.: повстання Директорії чи успішна спроба державного військового перевороту? / П.П.Гай-Нижник // Київська старовина. - 2008. - №2. - С.62-71.

138. Гай-Нижник П.П. А.К.Ржепецький - міністр фінансів Української держави за гетьманату 1918 року / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2008. - №3. - С.117-120.

139. Гай-Нижник П.П. Експедиція заготовок державних паперів і Х.М.Лебідь-Юрчик - установа і людина, що творили грошову систему України / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2008. - №4. - С. - 118-123.

140. Гай-Нижник П.П. Перший державний бюджет у новітній історії України / П.П.Гай-Нижник // Фінанси України. - 2008. - №6. - С.111-118.

141. Гай-Нижник П.П. Шатава - місце зародження військово-повітряних сил Української Галицької Армії / П.П.Гай-Нижник // Дунаєвеччина очима дослідників, учасників і свідків історичних подій. Збірник науково-краєзнавчих праць. - Дунаївці; Кам'янець-Подільський: "Медобори-2006", 2008. - Вип.IV. - С.296-300.

142. Гай-Нижник П.П. Український Державний Земельний банк в світлі офіційних документів Гетьманату 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Український селянин: Збірник наукових праць. - Черкаси: Черкаський національний університет ім.Б.Хмельницького, 2008. - Вип.11. - С.27-29.

143. Гай-Нижник П.П. Київський період відновленої УНР: фінанси і політика (14 грудня 1918 р. - 5 лютого 1919 р.) / П.П.Гай-Нижник // Наукові праці історичного факультету Запорізького державного університету. - Запоріжжя: Просвіта, 2008. - Вип.ХХIV: Соціальні та економічні чинники революцій і реформ в Україні: проблеми взаємоємовпливів. - С.165-175.

144. Гай-Нижник П.П. Добровільна народна дружина / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.8. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. - С.110.

145. Гай-Нижник П.П. Духонін Микола Миколайович / П.П.Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України. - Т.8. - К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. - С.561.

146. Гай-Нижник П.П. Зовнішня фінансова політика Директорії та уряду УНР: київський період (14 грудня 1918 р. - 5 лютого 1919 р.) / П.П.Гай-Нижник // Україна дипломатична - 2008. Науковий щорічник. - Вип.ІХ. - К., 2008. - С.171-196.

147. Гай-Нижник П.П. Політичні погляди Вудро Вільсона у допрезидентський період його життя та діяльності / П.П.Гай-Нижник // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф.Кураса НАН України. - К., 2008. - Вип.39. - С.67-77.

148. Гай-Нижник П.П. На шляху до Української державності в Закарпатті (реконструкція визвольних змагань у ХІХ - початку ХХ ст.) / П.П.Гай-Нижник // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. - К.: Українське агентсво інформації та друку "Рада", 2008. - Т.ХХІІ. - С.300-319.

149. Гай-Нижник П.П. Головна Квартира Ясновельможного Гетьмана всієї України (Штаб Гетьмана та Особи біля Гетьмана) / П.П.Гай-Нижник // Гетьманат Павла Скоропадського: історія, постаті, контроверсії. - К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2008. - С.85-104.160.

Матеріали і тези конференцій

150. Гай-Нижник П.П. Фінансова політика уряду Української Держави 1918 р. / П.П.Гай-Нижник // Студії з архівної справи та документознавства. - Т.5. Друга Міжнародна наукова конференція "Гетьман Павло Скоропадський та Українська Держава 1918 року". - К.: Головне архівне управління України, Український державний науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, 1999. - С.102-108.

151. Гай-Нижник П.П. Українізація державних установ Міністерства Шляхів за Гетьманату П.Скоропадського / П.П.Гай-Нижник // IV Міжнародний конгрес україністів, Одеса, 26-29 серпня 1999 р. Доповіді та повідомлення. Історія. Частина ІІ, ХХ століття. - Одеса; - Київ; - Львів, 1999. - С.247-251.

152. Гай-Нижник П.П. Видатний патріот і будівничий державної України (Нариси до політичного портрету Пінхоса Красного) / П.П.Гай-Нижник // Девятые запорожские еврейские чтения. - Запорожье: Диво, 2005. - С.335-339.

153. Гай-Нижник П.П. Соломон Гольдельман (Нарис життєвого шляху політика-сіоніста, державного діяча УНР і дослідника українського єврейства) / П.П.Гай-Нижник // Десятые запорожские еврейские чтения. - Запорожье, 2006. - С.419-423.

154. Гай-Нижник П.П. Грошова одиниця УНР, як чинник державотворення та міжнародної політики України (до проблеми встановлення валютних курсів УНР з Німеччиною та Австро-Угорщиною у 1918 р.) / П.П.Гай-Нижник // ІІІ Міжнародний конгрес українських істориків "Українська історична наука на шляху творчого поступу". Луцьк, 17-19 травня 2006 р.: Доповіді та повідомлення: В 3-х т. - Луцьк: РВВ "Вежа" Волин. нац. ун-ту ім.Лесі Українки, 2007. - Т.2. - C.126-132.

155. Гай-Нижник П.П. Фінансові аспекти Берестейського договору 1918 р. для УНР / П.П.Гай-Нижник // Формування та діяльність українських національних урядів періоду Української революції 1917-1921 рр.: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції. Кам'янець-Подільський, 6-7 грудня 2007 р. - Кам'янець-Подільський: Оіюм, 2008. - С.200-213.

156. Гай-Нижник П.П. Позиція Гетьманського руху після Другої світової війни щодо становища Церкви в майбутній Українській Державі / П.П.Гай-Нижник // Друга міжнародна науково-практична конференція "Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації": Тези доповідей: 18-20 червня 2008 р., м.Львів. - Львів: Поліграфічний центр Видавництва Національного університету "Львівська політехніка", 2008. - С.184-186.

157. Гай-Нижник П.П. Французкие деньги для УНР: поддержка молодой государственности или попытка удержать Восточный фронт Мировой войны? (К истории франко-украинских отношений в 1917-1918 гг.) / П.П.Гай-Нижник // Первая мировая война: история, геополитика, уроки истории и современность (к 90-летию окончания Первой мировой войны и началу формирования Версальсько-Вашингтонской системы международных отношений): Материалы международной научной конференции, Витебск, 11-12 ноября 2008 г. - Витебск: УО "ВГУ им.П.М.Машерова", 2008. - С.164-168.

Павло Павлович Гай-Нижник // Україна наприкінці ХІХ ст. - у 30-х рр. ХХ ст. (наукова школа): біобібліографічний покажчик. - Серія: Наукові школи університету; Вип.2. - Кам'янець-Подільський: Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2009. - С.42-56.


 
БУЛАВА