hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник


Архівні документи
ЗУНР-ЗО УНР та Директорія, УНР (1918-1921 рр.)


Ліквідатори

[критика уряду УНР на чолі з Б.Мартосом в одній з газет м.Тернополя]

(25 травня 1919 р.)

25 травня 1919 р. – Ліквідатори [критика уряду УНР на чолі з Б.Мартосом в одній з газет м.Тернополя]


Тернопіль
25. травня 1919 р.
______________
Ліквідатори

Соціялістичне правительство Наддніпрянської України на чолі з п.Мартосом остаточно залишило свою теріторію.

Положення – надзвичайно трагічне. За инших обставин такий уряд викликав би симпатію, співчуття, довір’я. Бельгійський уряд або Сербський в свій час також примушені були від’їхати по-за межі своїх держав, але увесь світ з захопленням дивився на боротьбу, яку провадили героїчні бельгійці й серби на чолі своїх правительств.

Що правда, міжнародна сітуація була иншою. Народи воюючи боронили свої національні права, свої державні організації, а не нищили один одного в імя абстрактних ідей всесвітнього комунізма. Їх провадирі служили своїм народам, а не партійним програмам.

Нинішній соціялістичний уряд п.мартоса – це не лише емігранти, не лише втікачі, але й ліквідатори. Вся його діяльність – це ліквідація малої решти української державности.

Коли цей уряд з нарушенням державних норм прийшов до влади, – ми чули від нього, що найголовнійшим виправданням його утворення являється його соціялістичність; тільки з ним ніби то будуть говорити повстанці; тільки йому довірятимуть трудове селянство й робітництво; тільки воно поведе за собою війська.

Ні соціялісти-самостійники; ні народні-республіканці; ні соціялісти-федералісти, які мали своїх репрезентантів в кабінеті п.Остапенка – не годні провадити державної політики.

І щож?!

Минуло півтора місяця – й від держави української лишилис тільки члени правительства п.Мартоса та декільки сальонів на колесах, в яких перебувають елементи на 3/4 в свойому складі вороги самій ідеї української державности.

Повстанці не хтять балакати з цим урядом, бо отряди Григор’єва, Махна, Зеленого, взагалі не визнають нікого, опрічь самих себе, а инші групи, які йдуть під прапором української державности, об’єднуються комитетом, в склад якого входять представники саме тих партій, котрим закидалося, що з ними не будуть говорити повстанці: самостійників, народніх республіканців і соціялістів-федералістів.

Французи, які говорили з урядом п.Остапенка – цілковито ігнорують п.Мартоса. Поляки, які за кабінету п.Остапенка не сміли думати про наступ, – нині його переводять в повній мірі.

“Ліквідовано” все... порвано всі нитки загальнодержавної української політики. Ліквідується навіть сама ідея української державности...

Все було поставлено нашими соціялістами на банк і карта побита.

І коли придивитися до всеї політики кабінету п.Мартоса в цілому – вона носить на всьому ознак ліквідації. Ліквідувалися не тільки певні прінципи урядової політики, але й певні політичні ідеї, певні партії, певні особи. Надто – парламентарна демократія...

Органи цеї демократії (“Укр. Справи”, “Укр. Діло”) були задушені й думка її не могла виявлятися. Більш від того. Цілі партії – народніх республіканців і самостійників – оповіщені були поза законом і віддані на потіху торжествуючим демагогам із ес-деків та ес-ерів. Були заарештовані лідери народньо-республіканської партії п.Архипенко, б. міністр і Ол. Ковалевський, публіціст, а на инших виготовані були ордери на арешти. Чимало самостійників посажено було до тюрми. Гарно визначився “соціялістичний” спосіб урядування.

Може б нині пригадали собі панове ліквідатори слова представника парламентської [?] на Державній Нараді 6 квітня: “коли ви приведете Країну до катастрофи й будете кидатись в смертельній агонії – скажемо вам: “ми вас попереджали!”


 
БУЛАВА Youtube Youtube