Архівні документи
Директорія, УНР (1918-1921 рр.)
Опис похідної уніформи Війська УНР
Наказом (ч.276) Головної Управи Війська Української Народної Республіки від 24 квітня 1919 року було затверджено опис похідної уніформи.
"1. ПОХІДНА КАСКЕТКА – для старшин і козаків всіх родів зброї – з сукна, по можливості захистного кольору з сукняним або шкіряним підборідним ремінцем. Козирок, підборідний ремень і ґудзики захистного кольору. Кокарда по зразку встановленого наказом війську Української Народної Республіки від 26 січня 1919 р. Ч. 31.
(Тут помилка. Наказ під числом 31 датується 7.01.1919 року: «Як наслідок ганебної пам'яті гетьманщини до цього часу бувають випадки, що дехто, з так званого несвідомого елементу, звертається до військових установ на російській мові.
Згідно ухвали Ради Міністрів од 23 грудня 1918 року, наказую Війську Українському в усіх установах вживати як ізустно, так і в митувані виключно державну мову. В.О. Військового Міністра Отаман Осецький. Начальник Головного Штабу Отаман Хілобоченко).
2. Похідний Мундир – (френч) для старшин і козаків всіх родів зброї з сукна по можливості захистного кольору з стоячим закотистим коміром і чотирма кишенями з контр-складками, дві кишені на грудях і дві бокових.
На рукава нашиваються чохли (обшлага) кутком. Кутик приладного сукна по роду зброї. На комірі нашиваються петлиці приладного сукна кольору по роду зброї, шиїрокостью 3,1/2 сант., довжиною 5 сант. Кольор сукна для петлиць відповідно роду зброї. Погони вузькі (1 верш. ширин.) такого ж захистного сукна. Спідній кінець погона пришивається, верхній застібається на ґудзик захистного кольору. Мундир застібається на п'ять ґудзиків, котрі можуть бути костяні або ремінні захистного кольору.
3. Штани - для старшини і козаків всіх родів зброї – по можливості захистного кольору. Покрой - (полугаліфе) з легким бріджем.
4. Шинель - з сірого сукна покрою чумарки без ґудзиків, на гапликах. Чохли (обшлага) на рукавах кутком. Куток як на мундирі приладного сукна кольору по роду зброї. На комірі вшиваються петлиці приладного сукна кольору по роду зброї, широкості 3, 1/2 сант., довжина 5 сант. Погони з того ж сукна (шириною 1 верш.) одним краєм вшиті, другим застібаються на ґудзик.
5. КОЛЬОР ПРИЛАДНОГО СУКНА ДЛЯ ПЕТЛИЦЬ – відповідно роду зброї.
ПІХОТА – блакитний
КІННОТА – жовтий
АРТИЛЕРІЯ – червоний
ТЕХНІЧНІ ВІЙСЬКА – чорний
ЗАЛІЗН. ВІЙСЬКА – зелений
АВІАЦ.-ПОВІТРОВІ ВІЙСЬКА – краповий
ШТАБИ ТА УПРАВЛІННЯ – малиновий з білим кантом
СТАРШИНИ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ – чорний з білим кантом
ІНТЕНДАНТСЬКИЙ КОРПУС – темно-блакитний
САНІТАРНІ ЧАСТИНИ – коричньовий
ВЕТЕРИНАР. ЧАСТИНИ – фіолетовий.
6. ВІДЗНАКИ ПО ПОСАДАМ, СТУПІНЯМ І РОДАМ ЗБРОЇ визначаються на комірі і чохлах, як на мундирі, так і на чумарці.
а) ВІДЗНАКИ ПО ПОСАДАМ І СТУПІНЯМ – на чохлах (обшлагах); для козаків – з жовтого канту, для старшин – з жовтої стьожки (тясми) ріжної широкости, згідно додаваємих малюнків.
б) СПЕЦІЯЛЬНІ ЗНАКИ ПО РОДУ ЗБРОЇ – на комірі мундира і чумарки згідно додаваємих малюнків, спеціальні знаки можуть бути метальові жовтого металу, вшити сукняні жовтого кольору або трафарет – жовтої фарби.
Додаток: Малюнки уніформи, відзнаки по посадам і спеціальні знаки по родам зброї. З ч. 1 по 18 включно."
Вказаний опис був доповнений 30 червня 1919 року (ч. 32):
А. Для старшин і козаків:
1. Замість чумарки для старшин і козаків встановлюється шинель з сірого сукна, згідно додаваємих малюнків. Чохли на рукавах кутком. Куток як на мундирі приладного сукна по роду зброї. На комірі нашиваються петлиці, як на комірі мундира, приладного сукна, кольору, по роду зброї, широк, з 1/2 сант. довжиною – 5 сант. Погони з того ж сукна 1 верш, широк.). Одним краєм вшиті, другим застибаються на гудзику.
2. Похідна каскетка для старшин залишається по зразку, встановленому наказом Головної Управи Війська У.Н.Р. від 24 квітня б.р. Ч.276 – але ж околиш мусить бути приладного сукна по роду зброї і кантами по краях його, як вказано в п.5 наказу ч.276 для петлиць.
При находженні старшин в бойових умовах, або при находженні їх в районі найблизчому фронту, на кольорові околиці каскеток стьожка одягається під кокарду і затягається рухомою пряжкою.
3. Кокарда встановлюється для старшин і козаків, згідно додаваємих малюнків.
Кокарда ця встановлюється виключно для військових службовців.
4. Відзнаки по рангам встановлюються для муштрованих старшин з золотого бузумента, для немуштроваїннх і військово-адміністративних – срібного брузумента, широкість котрого встановлена Наказом Головної Управи Війська У.Н.Р. 1919 р. Ч.276.
5. Всім штатним значковим (осавулам) встановлюється аксельбант – по додаваємому малюнку захистного кольору.
в. Остриги належать виключно тільки старшинам і козакам, котрі несуть службу верхи.
б) УНІФОРМА ДЛЯ УРЯДОВЦІВ ВІЙСЬКОВОЇ ОФІЦІІ
1. Каскетка – зразку, встановленого для старшин і козаків Наказом Головної Управи Військ УНР від 24 квітня ч.276, але ж чорного сукна, околиш – кольору відповідно роду зброї.
Кокарда – яка встановлена для старшин і козаків.
2. Похідний мундир (френч) – з чорного сукна з отложним коміром, з чотирма кишенями з контр-складками, дві вішені на грудях і дві – бокових, згідно додаваємого малюнку.
Погони вузькі (1 верш. широк.) такого ж чорного сукна. Спідній кінець пришивається, верхній застібається на ґудзики чорного кольору. Мундир застібається на 4 чорних кістяних ґудзика.
Пояс жовтої шкіри з металевою пряжкою.
3. Штани чорного кольору покрою полугаліфе з легким бриджем, або довгі штани.
4. Шинель чорного сукна, згідно додаваємого малюнку, на котру нашиваються петлиці приладного сукна кольору по роду зброї, широкості – 3, 1/2 сант., довжиною – 5 сант. Погони того ж сукна (1 верш, широк.), одним краєм вшиті, другим застібаються на ґудзики.
5. Відзнаки по клясам посад визначаються по чохлах мундирів з срібного брузумента ріжної широкості, згідно додаваємих малюнків.
Додаток: Малюнки уніформи і відзнаки по клясам посад для урядовців.