Архівні документи
Карпатська Україна (1938-1939 рр.)
Телеграма
наради польського вищого військового командування
щодо розстрілу добровольців «Карпатської Січі»
(15 березня 1939 р.)
Учасникии наради: начальник Генерального штабу Війська польського ген. В.Стахевич, ген. К.Фабрици, ген. М.Борута-Спєхович. Обговорювався стан справ на польсько-чехословацькому кордоні. Серед іншого йшлося про те, що у результаті угорського наступу на Карпатську Україну (у документі – Русь), підрозділи «Карпатської Січі» можуть вимушено переходити кордон із Польщею. Відтак, начальник генштабу ген. В.Стахевич озвучив наказ маршалка Польщі Е.Ридз-Сміглого відкривати вогонь проти українських січовиків та не брати їх у полон. У відповідь ген. М.Борута-Спєхович заявив про готовність виконати наказ.
Як відомо, 18 березня 1939 р. польські військові на Верецькому перевалі розстріляли бл. 500–600 полонених січовиків Карпатської України.
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-01.jpg)
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-02.jpg)
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-03.jpg)
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-04.jpg)
Прийнята із… Стрий
Дня …15\ІІІ 1939 р.
О год. …22..хв
Підпис (нерозб)
Розмова 15\ІІІ
Год. 22.55
"Ген. Борута на зв'язку ?=
Ген. Фабрици тут +
.+Ген. Стахевич тут
.+Пан генерал Фабрици цікавився, вилучену у роззброєних чеських підрозділів зброю треба відправляти вагонами, чи зберігати на складах. Звичайно, що її необхідно відбирати і складувати, а не надсилати транспортами разом із чехами.
Чи багато їх вже перетнуло кордон і де саме. ;
Тут генерал Фабрици. Я щойно прибув. Переймаю командування на себе. Запитання я надсилав зі Львова. Адже я не мав жодних інструкцій щодо роззброєння. У даний час, тут, у Лавочному є транспорт із кількадесятьма жандармами разом із їхніми родинами, а також кілька автоматів та багато набоїв.
Уже роззброєно ?=
Роззброєно нічого більше не авізовано.
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-05.jpg)
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-06.jpg)
15-rozstrilu-dobrovoltsiv-07.jpg)