Архівні документи
Сучасна Україна
Таємна дипломатична телеграма: "Американсько-українські зустрічі з питань нерозповсюдження. Вересень, 23–24, 2009" (Держдепартамент США) (фрагмент) Wikileaks
ТАЄМНО КИЇВ 001942
SIPDIS
NSC ДЛЯ ДЖОЙС КОННЕРІ
DOE ДЛЯ ЕНДРЮ БЕНЯВСЬКІ
EO 12958 DECL: 11/05/2019
TAGS PARM, PREL, KNUC, UP
ТЕМА: АМЕРИКАНСЬКО-УКРАЇНСЬКІ ЗУСТРІЧІ З ПИТАНЬ НЕРОЗПОВСЮДЖЕННЯ ВЕРЕСЕНЬ 23-24, 2009
Засекречено: Радник з політичних питань Колін Клірі, підстава 1.4 (b, d)
[…]
Південний Судан
31.(S) Ван Діпен згадав, що коли в липні 2008 року США повідомили Україні, що додаткові поставки танків Т-72, пересувних ракетних установок BM-1 GRAD, вогнепальної зброї та іншого військового обладнання, яки мали поставлятися в Кенію наприкінці червня або на початку липня, було закуплено кенійським Міністерством оборони для Південного Судану, Україна запевнила нас, що зброя призначалася для уряду Кенії. Україна поінформувала США, що отримали сертифікат кінцевого споживача від уряду Кенії та квитанції, що підтверджують отримання попередньої партії танків в Кенії. Після наших розмов вантажне судно Фаїна, на борту якого знаходилася ще одна партія зброї з України, було викрадено і стало зрозумілим, що вона також призначалася для Південного Судану. Ван Діпен спитав, чи розслідував український уряд цю ситуацію.
32. (S) Валерій Лисенко, з Державної служби експортного контролю України, сказав, що танки Т-72 призначалися для Кенії. Він сказав, що Україна не передавала ніякого військового обладнання Південному Судану. Всі українські контракти перевірялися.
33. (S) Ван Діпен надав український стороні копію контракту в якій чітко заначено уряд Південного Судану і спитав, чи уряд України продовжує стверджувати, що експорт мав бути до Кенії. Лисенко продовжував дотримуватися попередньої позиції, піддаючи сумніву справжність контракту, і спитав чи мають США кращі докази. Ван Діпен, жалкуючи, що український уряд змушує його це робити, показав українцям дозволені для цього супутникові знімки танків Т-72, під час розвантаження в Кенії, перевезення на залізницю для подальшого транспортування, та які врешті-решт потрапляють до в Південного Судану. Це призвело до паніки з української сторони.
34. (S) Ван Діпен додав, що він розуміє, що у сторін можуть бути різні позиції з контролю експорту, адже це суверенне право кожної країни. Але неправда, це те, чого США ніяк не очікували від свого стратегічного партнера. Україні нічого не виграє від брехні, але багато втратить, попередив він. Через те, що Південний Судан знаходиться в терористичному списку США, Америка вірішуватиме чи накладати санкції через цю поставку. Одним з факторів у прийнятті цього рішення є чи [говоритиме] український уряд правду.
35. (S) Лисенко сказав, що Україна вивчить інформацію, надану США, і ще раз заявив, що Україна мала ділові стосунки з Кенією і не мала стосунків з Південним Суданом. Україна не несе відповідальності за дії третьої країни. США та Україна спільно мають вирішити цю проблему. Він сказав, що спецслужби України мають втрутитися, аби зрозуміти, що відбувається. [директор Департаменту контролю над озброєнням та війсково-технічного співробітництва Олександр] Никоненко сказав, що Україна вивчить ситуацію в світлі партнерських стосунків, довівши США, що є надійним партнером.
[…]